Jaga seda postitust

“Veebipõhine” tarkvara, mis toetab ainult Internet Explorerit? (4 kommentaari)

 

Tegemist teemaga, millele ehk väga palju tähelepanu ei pöörata ja ehk on põhjus selles, et väga palju sellist asja enam ette ei tule aga siiski. Nagu ikka katsun aegajalt turul toimuval silma peal hoida – seda läbi erinevate uudiskanalite ja tegevusalaste foorumite. Ja kui aus olla imestan siiani iga kord kui näen mõne tarkvara reklaami või tutvustust, kus väidetakse, et tarkvara on veebipõhine aga lähemal uurimisel saab selgeks, et toetatud on ainult Internet Explorer (edaspidi: IE). Mis selle juures valesti siis on?

Jah tõesti IE on veebilehitseja seega nagu oleks kõik korras. 10-15 aastat tagasi poleks minagi ehk silma selle peale kissitanud aga 2011/2012? Sõnaga veebilehitseja seostub kohe vähemalt viis suuremat tegijat. Tõsi – paari turuosa on minu teada küll alla 10% aga siiski – ka paar protsenti kogu internetikasutajate hulgast on päris suur arv. Aga miks see ikkagi oluline on või miks ma sellest kirjutan?

Mida selline piirang (potentsiaalsele) kasutajale tähendab? Sisuliselt on see sama nagu nt poest rõivaid ostes kui olete leidnud mõne riideeseme mille tegumood sulle väga meeldib aga oh häda, paraku ei ole saada täpselt sellist värvi nagu sooviksid ja suurus ei ole ka päris täpselt see mis vaja. Osadel juhtudel pigistad siis silma kinni ja valid siiski sellise numbri ja värvi, mis on kõige lähemal sinu soovidele. Teisel juhul jätad toote ostmata ja ostad mujalt midagi muud, mis sulle rohkem meeldib. Riiete puhul on eeliseks, et valikut on väga palju ja aina juurde tuleb. Vajaliku tarkvara puhul on olukord tihti täbaram ja valikut märksa vähem eriti kui tegemist on keerukama tarkvaraga. Kui tarkvara on nö “veebipõhine” ja toetab ainult IE-d, siis mõjub see tõenäoliselt kehvasti kasutaja kasutusmugavusele kui kasutaja pole just IE-ga harjunud.

Arvuti- ja operatsioonisüsteemide tootjad on üha enam liikumas personaalsuse poole ja juba praegu on arvutist saanud väga isiklik töövahend. Alustades taustapiltidest kuni tarkvaraliste erilahendusteni. Sinna vahele mahub ka veebilehitseja, milliseid on tänapäeval kümneid ning igaüks on veidi teistest erinev. Samas peaksid kõik nagu samu standardeid toetama ehk siis kasutajal peaks olema täielik vabadus valida millist veebilehitsejat kasutada. IE on muidugi läbi aegade olnud kurikuulus oma nö topeltstandarditega. Kohati on need isegi kasulikud või tööd lihtsustavad olnud aga enamasti siiski lihtsalt peavalu tekitavad. Alates IE versioonist 8 on asjad õnneks tunduvalt paranenud.

Tõsi, siinkohal olen kuulnud väiteid stiilis “Windowsi turuosa on ju siiani suurim” või “enamus arvutikasutajaid kasutab seda lehitsejat, mis operatsioonisüsteemiga kaasas on – järelikult IE-d” ja ega ma siinkohal vastu ei vaidlegi, sest pole just suur MS Windowsi vastane. Ma arvan, et nad on nii mõndagi hästi teinud ja turuosa peegeldab seda. Samas on eriti viimastel aastatel teisedki operatsioonisüsteemid ennast tublisti lihtsamaks muutnud ning astunud pika sammu Windowsile lähemale. Veebilehitsejad pingutavad juba ammu ja üpris edukalt, minu avates, et turuosa juurde võita. Et oma sõnadele veidi kaalu lisada on järgnevalt toodud SimplBooks.ee lehe veebruarikuu statistika visuaal külastajate poolt kasutatavate lehitsejate kohta. Jah IE-d kasutab küll veidi üle 40% külastajatest aga paraku on see üsna kaugel 100%-st.

simplbooks.ee veebruari stats

Minnes nüüd tagasi esialgse teema juurde, siis ainult IE toetamine loob tegelikult palju tõsisemad eeldused antud tarkvara kasutajale. Nimelt on IE veebilehitsejat toetavate operatsioonisüsteemide nimekiri piiratud. Osadel juhtudel on IE toetamine küll võimalik aga käib arvutivõõral inimesel üle jõu – lihtsalt ei ole loodud paari hiirekliki lahendust. Sisuliselt tähendab see, et kasutaja on piiratud kasutama süsteeme, mis on enamasti tasulised (Windowsi eri variandid), isegi kui kasutajal oleks soov ja oskus mõnda alternatiivset operatsioonisüsteemi kasutada.

Käesoleva teema kokkuvõttes võiks öelda järgmist. Kui tegemist on suhteliselt spetsiifilise tarkvaraga ja see väidetakse olevat veebipõhine, siis küsige alati üle – kas ainult IE või vastab tarkvara üldisematele standarditele? Minule isiklikult tundub see potensiaalsete klientide eksitamisena ja tekitab ka küsimuse tarkvara pakkuja kompetentsis interneti vallas.

Nägemusi ja olukordi on loomulikult erinevaid ja seega ootan hea meelega teie kommentaare käesoleval teemal. Oma arvamuse saate jätta alloleva vormi kaudu.

TÄHELEPANU! SimplBooks blogis kajastatavad teemad ja artiklid ei pruugi olla juriidiliselt täpsed ning soovitame alati nõu pidada spetsialistiga. SimplBooks autorid annavad oma parima, kuid ei võta mingisugust vastutust artiklites olevate võimalike vigade või eksimuste eest. Tuleb arvestada ka ajas muutuvate seadustega.

Kommentaar (1)

 • Ilmar Vasta

  Jah, sul on õigus.

  08/07/2013 at 10:44
  • rene Vasta

   Tänan tagasiside eest Ilmar. Vaatasime uuesti statistikat ning nagu arvata oli, siis tabeli esiots on oluliselt muutunud, IE kasutatavus on langenud ca 2korda ning Chrome on kindla liidripositsiooni haaranud. Eks valdkonniti on need numbrid erinevad kuid suurt pilti näitab ikka. Print-screeni võib näha siit – http://bit.ly/14H6cmf

   12/08/2013 at 16:58
 • Olari Vasta

  Selline küsimus kerkis, et mis statistika see on. Mida mõõdetud, mis perioodil?

  09/10/2013 at 10:38
  • rene Vasta

   Statistika on SimplBooks veebilehe kohta umbes paari kuu vältel

   09/10/2013 at 13:37

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga


Proovi 30 päeva tasuta!

Registreerimine on lihtne ja annab sulle võimaluse SimplBooksi riskivabalt proovida!