Jaga seda postitust

Maksuvaba tulu arvestamine 2018. a väljamaksetest (4)

Alates 2018 aastast peab iga inimene ise hakkama prognoosima oma aastatulu. Sellest lähtuvalt otsustama, milline on temale lubatud maksuvaba tulu summa kuus ja esitama sellekohta avalduse tööandjale.
Inimese jaoks luuakse eMTAsse eraldi vaade, kus on näha sissetulekute ülevaade üle tööandjate. Sinna saab inimene ise juurde lisada tulusid, mis aasta jooksul tekivad, kuid MTAs veel deklareeritud ei ole.

Kui kuine sissetulek on vahemikus 1200–2100 eurot ehk aastane tulu 14 400–25 200 eurot, siis hakkab maksuvaba tulu suurus 500 eurost vähenema. Mida lähemal see on 2100 eurole, seda väiksem on maksuvaba tulu. Üle 2100 euro (aastas üle 25 200 euro) teenides on kogu tulu tulumaksuga maksustatav ja maksuvaba tulu suurus on 0 eurot.

Meeles tuleb pidada, et aastatulu arvestusse lähevad kõik tulumaksuga maksustatavad tulud, näiteks: palk, preemia, VÕS lepingutasud, üüritulu, vara võõrandamine, ettevõtlustulu, vanemahüvitis, haigushüvitis jne.

Tulumaksuvabasid tulusid arvesse ei võeta, näiteks: isikliku auto müük, eluaseme müük, maksuvaba lapsetoetus, maksuvaba stipendium, lähetuse päevaraha (piirmäära ulatuses), isikliku sõiduauto hüvitis jne. Samuti ei lähe arvesse saadud kingitused ja erisoodustus.

Inimene, kes teab, et tema sissetulekud on ebaregulaarsed või ei oska ennustada kui suureks aastatulu võib kasvada, on mõistlikum aasta jooksul maksuvaba tulu mitte kasutada. Tuludeklaratsiooniga saab tulumaksu vajadusel tagasi. Kui aga on kasutatud lubatust suuremat maksuvaba tulu aastas, tekib tuludeklaratsiooniga riigile tagasimakse kohustus, mis võib  kasvada 1200 euroni.

Raamatupidajad lähtuvad maksuvaba tulu arvestamisel konkreetse kuu väljamaksest töötajale. Enam ei saa raamatupidaja anda garantiid, et aasta maksuvaba tulu on arvestatud õigesti kuna tema lähtub ainult 1 kuu väljamaksetest ja ei tea töötaja lisatulusid. Nii võib maksuvabastuse arvestus minna valesti näiteks kui töötajal on laekunud ka üüritulu või tööandja otsustab aastalõpus maksta suures summas preemiat/tulemustasu. Selles osas toimub maksuvaba tulu ümberarvestus tuludeklaratsiooni esitamisel.
Raamatupidajatel tuleb tähele panna ka seda, et maksuvaba tulu arvestamise summat võib töötaja avaldusega muuta kasvõi igakuu, enam pole tegemist ühekordse avaldusega. Seni esitatud avaldused kehtivad ja kui töötaja pole avaldanud soovi seda muuta siis tuleb lähtuda, maksuvabastuse arvestamisel, iga konkreetse kuu väljamaksest.

Igakuise maksuvabastuse arvestamiseks kasutatakse valemit: 500-500/900*(brutotasu-1200). Selle vastus saab olla ainult vahemikus 0-500, muud vastused tuleb välistada ehk muude vastuste korral maksuvabastust arvestada ei tohi.
Näide: töötaja palk on 1780 eurot
500-500/900*(1780-1200)=177,78 eurot (maksuvaba tulu summa kuus)

TSD-l enam aasta algusest maksuvaba tulu arvesse võtmist ei ole. TSD-l on reeglid vastavalt kuupõhisele valemile. Taustale tuleb hoiatus kui ühe tööandja juures ületavad töötaja tulud 25 200 eurot, millest tulenevalt töötajal maksuvabastuse õigus kaob.

 

Täiendav maksuvaba tulu pensionitele ja kutsehaigushüvitistele kaob, mis tähendab, et ka neile rakendub aastas 6000 eurone piirmäär.
Töötav pensionär peab mõtlema, kellele ja mis summas ta avalduse teeb, kas SKA-le või tööandjale.

TÄHELEPANU! SimplBooks blogis kajastatavad teemad ja artiklid ei pruugi olla juriidiliselt täpsed ning soovitame alati nõu pidada spetsialistiga. SimplBooks autorid annavad oma parima, kuid ei võta mingisugust vastutust artiklites olevate võimalike vigade või eksimuste eest. Tuleb arvestada ka ajas muutuvate seadustega.

Comments (4)

 • saarelvi@gmail.com Vasta

  Kui kätte saadav pensioni summa on 511 £ ja töötasu bruto on 240 $ kui palju siis arvestatakse tulumaksu?
  Lahti on kirjutatud töötasuga üle 1200 # kuid võiks olla ka näiteid, kui makstakse miinimumpensini ja miinimumpalka. Saan aru, et väiksema palgalistele ei tule mingit võimalust raha rohkem kätte saada. Neid inimesi on tunduvalt rohkem, kui 1200 £ bruto saajaid. Palun selgitage, miks see nii on.

  04/11/2017 at 08:48
  • Reelika Riives-Mägi Vasta

   Kui pensioni brutosumma on 511 eurot siis oleks mõistlik SKA-le esitada maksuvabastuse taotlus ehk kasutada ära pensioni saamisel 500 eurot maksuvaba tulu. Sellisel juhul pensionilt maksate tulumaksu 11*0,2= 2,20 eurot.

   Töötasu 240 eurot läheb tulumaksuga maksustamisele terves ulatuses ehk tulumaksu summa 240*0,2 =48 eurot.
   Kokku maksate tulumaksu 50,20 eurot.

   Alla 1200 euro kuus saavad inimesed just saavad raha igas kuus rohkem kätte ja see ongi seaduse muudatuse põhiline eesmärk nagu mina olen aru saanud.

   16/11/2017 at 14:26
 • Joel Vasta

  Miks peaksin OMA raha nii pikaks ajaks maksuametile lihtsalt kasutada andma?
  Laste, eluasemelaenu intresside,koolituste ja heategevuse pealt on seni iga tuludeklaratsiooniga maksuamet hoopis see kes tagasi maksab.
  Ja isegi kui lõpuks peaks olema vaja midagi maksta siis selle maksmisega on ju ka aega maa ja ilm :)

  15/11/2017 at 20:33
  • Reelika Riives-Mägi Vasta

   Ei peagi MTAle kasutada andma, eriti kui Teil on selliseid kulusid, millelt saate tulumaksu tagasi.
   Minu mõte oli selles, et inimesed, kellel ei ole selliseid tulumaksutagastusega kulusid ja on 0 euro maksuvabastuse piirimail siis kui ei soovita lisakulu tekkimist ja tagasimakse kohtustust siis on mõistlikum mitte arvestada maksuvaba aasta kestel.
   Kes aga soovib nn intressivaba laenu riigilt siis võib igas kuus kasutada maksuvaba 500 terve aasta ja hiljem maksab sellelt tulumakse riigile osade kaupa tagasi, pole probleemi. :)
   Iga indiviidi oma otsus, kuidas toimida.

   16/11/2017 at 14:31

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga


Proovi 30 päeva tasuta!

Registreerimine on lihtne ja annab sulle võimaluse SimplBooksi riskivabalt proovida!